Po drami v Treh lilijah boljši od državnih prvakov

Vnovično srečanje finalistov Lige Nova KBM iz minule sezone je postreglo z obračunom, ki so si ga košarkarski sladokusci lahko le želeli. Po dveh zmagah Helios Suns v dvorani Tri lilije v lanski končnici se je tokrat obračun ugodneje razpletel za moštvo Zlatoroga, ki je po podaljšku slavilo zmago z 69:64. Junak tekme je postal izkušeni center Miloš Miljković.

Izbranci Aleša Pipana so prvi preizkus v letu 2017 začeli izjemno motivirano. Z odločno igro so na uvodu povsem onesposobili državne prvake in v osmi minuti vodili že za 18 točk (22:4). Domžalčani so se za tem počasi začeli vračati v igro, deset minut kasneje s košem Brandyna Currya zaostanek znižali na -5 (27:22), Nejc Barič pa je s prostim metom poskrbel, da je domača zasedba na glavni odmor odšla z osmimi točkami zaloge.

A ta je na začetku nadaljevanja takoj pošla, saj je Helios drugi polčas začel naravnost odlično. Na krilih Tomaša Kyzlinka, ki je v tretjem delu dosegel 12 točk, je pripravil delni niz 15:0 in s tem preobrat za vodstvo z 39:32. Zlatorog je na drugi strani dolgo časa iskal pot do vrnitve v igro, ki se je še sredi 34. minute zdela skorajda nemogoča, saj so tekmeci vodili s 54:45.

Le dobra minuta pa je bila potrebna, da je na laških tribunah znova zavreščalo. Najprej je Ramo Rizvić s krilnega položaja zadel izjemno trojko ob osebni napaki, za tem pa je ob koncu 39. minute uspešen met izza črte 6,75 za 59:60 dodal še Barič. Po zapravljenih priložnostih na obeh straneh so sledile taktične osebne napake in izvajanje prostih metov. Curry (59:62) in Rizvić (61:62) sta bila natančna po dvakrat, medtem ko se je 11 sekund pred koncem Kyzlinku zatresla roka pri prvem poskusu (61:63). Žogo je nato v roke vzel Barič, ki je zgrešil polaganje na koš, a se je na pravem mestu znašel Miljković, ki je dobro sekundo pred koncem izid poravnal na 63:63.

Po minuti odmora Kyzlink ni prišel do ugodnega položaja za met, njegov poskus ni zadel želenega cilja, to pa je vodilo v podaljšek. V dodatnih petih minutah je Zlatorog znova pokazal pravo igro, po treh minutah povedel z 68:63, za tem pa uspešno odbil vse napade Domžalčanov. Velik del zaslug za to je imel Miljković (pet točk, 13 skokov), ki je z izjemno borbenostjo v podaljšku ujel kar štiri odbite žoge v napadu.

V vrstah Zlatoroga, ki se je z 11. zmago na 13. tekmi znova povzpel na prvo mesto lestvice Lige Nova KBM, je bil na koncu z 18 točkami najuspešnejši Rizvić, točko manj pa je ob osmih podajah dodal Barič. S 13 točkami in 12 skoki jima je sledil Igor Tratnik, ki je tekmo zaradi petih osebnih napak zaključil v zadnji minuti četrte četrtine, a do tedaj opravil izjemno delo pri lovljenju ugodnega izida.

Košarkarje iz Laškega nov preizkus med slovensko elito čaka že v petek. Ob 18.45 se bodo na lokalnem derbiju v Šentjurju zoperstavili tamkajšnjemu Tajfunu. Slednji je pred novim letom na povratni tekmi 4. kroga Pokala Spar v Treh lilijah zmagal v zadnji sekundi (67:65), kar Laščanom že sedaj zagotovo daje še dodatnega motiva.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga Laškega:
“Našim košarkarjem lahko čestitam za zmago in nepopustljivost, ki so jo prikazali na igrišču. Začetek tekme je bil dober, nato pa smo v igri nerazumljivo popustili. Sami sebe smo potisnili v težke trenutke. Prebudili smo se šele pri vodstvu tekmecev za devet točk, nato pa nekaj minut pred koncem rednega dela znova začeli kazati našo igro. V podaljšku smo dokončno pokazali pravi obraz. Tekmo je potrebno čim prej pozabiti, na koncu sta pomembni le novi točki.”

Nejc Barič, košarkar Zlatoroga Laškega:
“To je bila tekma in pol. Lepo je začeti novo koledarsko leto z zmago. Po fenomenalnem začetku smo s soigralci padli v nekakšen trans in popustili v naši igri. Odlična ekipa iz Domžal je to izkoristila. Borili smo se do konca in povsem ob zaključku rednega dela dosegli koš za podaljšek. V petminutnem dodatku smo iz sebe iztisnili še zadnje atome moči in mirno zaključili ta obračun.”